تبیان راهبرد پارسی

آشنایی با سقف وافل

آشنایی با سقف وافل



 سقف های مشبک وافل نوع دیگری از سقف های سبک هستند که بارهای بیشتری را تحمل می کنند و مانند دال های  دوطرفه است. هزینه آن نیز نسبت به روش های دیگر سقف دال های مجوف مانند کوبیاکس، بابل دک، یوبوت و غیره هزینه کمتری دارد.همچنین نیاز به میلگردهای تقویتی و اتصال به تیرها نمی باشد به همین علت زمان اجرای آن نیز کمتر است. سقف های وافل به وسیله قالب ایجاد می شوند و وزن کمتری نسبت به دیگر سقف ها دارند.

   سقف وافل برای پوشاندن سقف های وسیع به کار می رود چرا که دو سویه است و در هر چهار سمت خود دارای  تکیه گاه می باشد. در سقف وافل برای کاهش بار مرده حفره های در سقف به سیله قالب ایجاد می شود. در انتهای ستون ها و در برخی موارد در ابتدا و انتهای تیرها نیز توپر می گردد.

سقف وافل یا شبکه (Waffle Slab) نوعی از دال‌های دو طرفه می‌باشد که از تیرچه‌های بتنی متعامد تشکیل شده‌ که با دالی به ضخامت ثابت پوشیده می‌شود.

 

 

 

 

 

سقف‌ وافل به دلیل زیبایی منحصر به فرد، همواره از گزینه‌های مورد علاقه معماران در سازه‌های مختلف نظیر ترمینال‌های مسافربری، پارکینگ‌ها، ساختمان‌های مسکونی، هتل‌ها، آمفی تئاترها، سالن‌های اجتماعات و ... بوده است.

در سقف وافل باربری در دو سوی آن انجام می پذیرد.برای اجرای سقف در قسمت حفره های مربع و مستطیل شکل، قالب هایی قرار می دهند و 28 روز پس از بتن ریزی، که بتن به مقاومت کافی و نهایی خو رسید قالب ها را حذف می کنند. بتن ریزی در سقف وافل یکپارچه است و در آن از روان کننده ها استفاده نمی شود.هزینه تمام شده اجرا با سقف وافل در مجموع 15 الی 20 درصد کمتر از کوبیاکس و ... است.قالب های وافل بر حسب نیاز تعیین می شوند و ابعاد های گوناگونی نیز دارند.در روند اجرای سقف ابتدا قالب ها در کنار هم چیده می شوند و ما بین آنها آرماتور بندی می شود و بتن ریزی انجام می گیرد.

سقف وافل در زمینه های عایق و آکوستیک، انرژی،حریق وسازه آزمایش، بررسی و همچنین تایید شده است.

 

منبع مقاله: لینک


برچسب ها:
سقف وافل دال های دوطرفه اجرای سقف سقف های سبک پوشاندن سقف های وسیع سقف سبک پوشاندن_سقف_های_وسیع سقف_سبک سقف های مشبک سقف_های_مشبک کوبیاکس