تبیان راهبرد پارسی

ساختمان های قاب فلزی موسوم به LSF

ساختمان های قاب فلزی موسوم به LSF


 این سیستم به صورت خشک و به روش تولید صنعتی اجرا می شوند، قاب های فولادی سبک (LSF) که به وسیله نورد سرد تهیه می شو، یکی از انواع سیستم های ساختمانی مدرن می باشد که به وسیله این روش می توان ساختمان هایی را به صورت طبقات محدود (معمولا تا 5 طبقه) را اجرا کرد.

 این نظام ساختمانی از ورق های فولادی تشکیل می شود که مقاطع عمدتا به صورت Z, U, C می باشد. این عناصر فلزی خود به عناصر سازه ای اعم از باربر و غیر بابر که وظیفه اصلی آن ها پایداری ساختمان است تقسیم می شوند. این سیستم با تکرار قطعات سبک در ساخت دیوارها و سقف ها و مانند ساختمان های چوبی اجرا می شود.

 اتصالات عمدتا به صورت اتصالات پیچ و مهره است و جای گیری پیچ ها به روش تولید صنعتی در کارخانه به دقت زیاد با مختصات دقیق و طبق طراحی انجام شده به وسیله دستگاه های مخصوص مشخص می شود.

این سیستم یک سیستم سازه ای مستقل می باشد و برای پروژه های انبوه سازی، دفاتر و ساختمان های تجاری کوچک، ساختمان های چند طبقه، واحد های صنعتی و سالن های ورزشی یک طبقه مناسب است. این سیستم قابل تلفیق با سیستم های سازه ای رایج را مانند بتنی یا فلزی را به خوبی دارد و برای بالاتر بردن تعداد طبقات (بالاتر از 5 طبقه) با استفاده از سیستم LSF از این سیستم های مختلط استفاده می شود.

در ساخت و تولید این مقاطع به روش نورد سرد مطابق آئین نامه ها اشکال مختلف در ابعاد متفاوت با ضخامتی در حدود 0.6 تا 2.5 میلی متر از ورق های گالوانیزه نازک پدید می آید.

 

 

 

 

 

تاریخچه LSF

 برخلاف تصور، استفاده از این سیستم تنها به چند دهه اخیر محدود نمی شود و قدمت استفاده از این روش به 100 سال پیش باز می گردد. دراوایل قرن نوزدهم و در سال ۱۸۵۰ میلادی در انگلیس و آمریکا در ساخت پل‌ها از قطعات فلزی جداره نازک استفاده شد و تاکنون نیز به مرور در صنعت هواپیما سازی، اتوموبیل و ساختمان‌سازی نیز کاربرد دارد.

منبع نوشته تاریخچه: ویکی پدیا

 

جایگاه LSF در ایران

 در حال حاضر در کشور ایران استفاده از سیستم دهانه های مهاربندی شده با اعضای قطری برای ساختمان ها تا 2 طبقه مسکونی و سیستم باربر جانبی دیوار برشی بتن آرمه برای ساختمان های تا 5 طبقه مجاز می باشد. عملکرد صوتی دیواره ها و سقف های ساخته شده با این سیستم در صورت رعایت تمهیدات لازم به راحتی پاسخگوی انتظارات تعیین شده در مقررات ملی ساختمان می باشد.

 

مـزایـای LSF


 

1

 کاهش وزن ساختمان و در نتیجه کاهش اثر نیرو های لرزه ای

2

 عملکرد لرزه ای مناسب

3

 کاهش قابل توجه در زمان ساخت

4

 بازگشت سریهتر سرمایه اولیه

5

 اقتصادی شدن ساخت مسکن

6

 سازگاری با محیط زیست و رعایت اصول ساخت و ساز پایدار

7

 دوام و پایداری سازه و افزایش عمر مفید ساختمان

8

 کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان

9

 افزایش درجه نامعینی سازه و در نتیجه افزایش پایداری

10

 حمل و نقل اقتصادی

11

 قابلیت بازیافت مصالح

12

 سادگی در پیش ساختگی و تولید انبوه

13

 نصب سریع و آسان

14

 عدم وجود تاخیر های ناشی از شرایط آب و هوایی در تولید , ساخت و نصب سازه

15

 امکان تولید مدولار و پیش ساخته سازی

باربری سیستم LSF و انتقال نیروهـا

الف)بارهای ثقلی:

بارهای ثقلی توسط المان های سقف به المان های باربر وارد شده و نهایتاً توسط پی به زمین انتقال می یابند.

ب)بـارهـای جـانبی:

کف های صلب نیروهای جانبی وارده را به قاب ها و دیواره ها منتقل می کنند.
با مهار کردن قاب ها در امتدادهای طولی و عرضی ساختمان می تواند به مقاومت سازه در برار نیروهای جانبی دست یافت.
در این سیستم ساخت،مهارکردن قاب ها و یا پانل هایی که بادبندی شده اند، به دیوارهای برشی(
Shear Wall) نامگذاری می شوند.قابل بیان اینکه نام دیوار برشی عنوان شده منظور فقط دیوار بتنی مسلح که در سیستم های بتنی استفاده می شود نبوده بلکه یک نام عمومی است که برای دیوارهای مهاربند شده استفاده می گردد.در این روش ساخت عناصر باربر و سازه ای در قابل بارها، به پانل های دیواری و سقفی و دیوارهای برشی تقسیم بندی می شوند.

وزن سیستم LSF

وزن ساختمان هایی که با سیستم LSF اجرا می شوند در حدود 60 درصد وزن ساختمان با سیستم های رایج ساخت و ساز می باشند،از آنجا که مقدار نیروی زلزله وارد بر ساختمان نسبت مستقیم با وزن ساختمان دارد . در صورت استفاده از سیستم LSF مقدار نیروی زلزله کمتری به ساختمان وارد می گردد.همچنین وزن کم این ساختمان ها باعث می شود به عنوان گزینه ای مناسب برای مناطق با مقاومت خاک کم تلقی شوند.

 

 

 


برچسب ها:
LSF ساختمان های_قاب_فلزی LSF سیستم _سازه_ای ورق_گالوانیزه_نازک وزن_سیستم LSF رفتـار_سـازه ای_سیسـتم Shear_Wall مصالح_مقاوم Light_Steel_Framing